Lucerna - jej walory smakowe i właściwości prozdrowotne



Lucerna choć jest to roślina pastewna, jest tak naprawdę pyszna i zdrowa!
Lucerna, jest nie tylko doskonałą paszą dla zwierząt gospodarskich. Jest ona jadalna także dla człowieka i ma mnóstwo zalet dla zdrowia!
Po raz pierwszy dobrodziejstwa lucerny dostrzegli już w starożytności arabscy jeźdźcy, gdy zaobserwowali, że ich konie wzmacniały się, jedząc lucernę.
Na potrzeby produkcji siana, roślina rośnie swobodnie aż do zakwitnięcia. Wówczas ścina się ją, suszy na łąkach, a następnie zbiera, żeby zwierzęta mogły żywić się nią zimą.

Zielony nawóz

Rolnicy kochają lucernę także za to, że powoduje powstawanie azotu w glebie. To idealna roślina na ugory.
Dzięki niej nie tylko oszczędzają na nawozach, ale także ograniczają zanieczyszczenie warstw wód poziemnych nawozami. Uważa się ją za „zielony nawóz”.
Ponadto jest to ulubiona roślina owadów. Pozwala więc także zmniejszyć stosowanie pestycydów, przyciągając owady, które żywią się okolicznymi roślinami.

Kiełki lucerny

Nasz układ pokarmowy nie pozwala nam przeżuwać lucerny na sposób zwierząt.
Możemy natomiast z upodobaniem jeść młode kiełki lucerny.
Świeżo po wykiełkowaniu zawierają skoncentrowaną dawkę enzymów, witamin i składników mineralnych, o działaniu:
  • poprawiającym trawienie

    Porcja lucerny zawiera 0,6 g błonnika, który poprawia tranzyt jelitowy i zmniejsza refluks żołądkowo-jelitowy, zaparcia, hemoroidy i wrzody dwunastnicy
    1;
  • przeciwzapalnym

    Kiełki lucerny zawierają mnóstwo witaminy C, która pomaga zmniejszyć stany zapalne w organizmie i zapobiega chorobom przewlekłym, zmniejszając stres oksydacyjny
    2;
  • zwalczającym wolne rodniki

    Lucerna ma właściwości przeciwutleniające. Pomaga wyeliminować wolne rodniki
    3;
  • kontrolującym cukrzycę

    Badanie przeprowadzone na myszach i opublikowane w 
    Pakistan Journal of Pharmaceutical Sciences wykazało, że kiełki lucerny miały także właściwości obniżające poziom cukru oraz cholesterolu we krwi4.

Weź się za uprawę własnej lucerny!

Nie ma nic prostszego niż uprawa własnych kiełków lucerny: wystarczy zostawić nasiona na wilgotnej gazie i potem pozwolić im rosnąć, często nawadniając, aby utrzymać odpowiedni poziom wilgotności.
Nasiona lucerny uprawia się i je tak samo jak nasiona rzepy czy czerwonej kapusty. Można je kupić w pudełku w sklepach z żywnością ekologiczną. A samodzielnie wysiewając nasiona lucerny na wilgotną bawełnę, ten sam skutek uzyskasz po 5 dniach.
Lucernę zbiera się, kiedy osiągnie wielkość od 5 do 10 cm, po 5 dniach, i je się ją w sałatce, z awokado albo ze świeżym serem kozim lub owczym.
Własnoręczna uprawa daje pewność co do braku pestycydów, metali ciężkich lub innych zanieczyszczeń.

Uwaga na toczeń rumieniowaty !!!

Ale uwaga: lucerna zawiera lektynę, tj. białko, które wiąże się z białkami obecnymi w ścianie komórkowej. W większych ilościach lektyna może mieć nawet działanie neurotoksyczne i cytotoksyczne. Niektóre osoby mają alergię na lucernę.
Może ona zwłaszcza wywołać atak u osób cierpiących na toczeń rumieniowaty.
Spożywaj lucernę z umiarkowaniem. Wtedy właśnie odniesiesz najlepsze skutki dla zdrowia.

Źródło: Poczta zdrowia

Komentarze

Popularne posty