Nagietkowa moc...




… nagietkowa moc …

ziołolecznictwo
Nagietek zaliczany jest do ziół, którym przypisuje się nadzwyczajną moc. Nie tylko ma właściwości lecznicze, ale także jest chętnie stosowany przez firmy kosmetyczne do wyrobu produktów do cery wrażliwej i suchej.

Właściwości lecznicze nagietka

Nagietek może być stosowany wewnętrznie, jak i zewnętrznie.
Zastosowanie wewnętrzne nagietka: w badaniach wykazano, że nagietek potrafi wiązać toksyczne związki przemiany materii, więc uważa się, że hamuje wzrost nowotworów. Może też być z powodzeniem stosowany jako środek profilaktyczny podczas rekonwalescencji po usunięciu nowotworu czy po przebytych operacjach żołądka, jelita i pęcherzyka żółciowego. Nagietek polecany jest także w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz chorobach pęcherzyka żółciowego.Stosowany może być również w czasie zaburzeń miesiączkowania oraz w trakcie klimakterium. Zawarte w nagietku związki czynne są pomocne w leczeniu nadżerki macicy, stanów zapalnych spowodowanych przez rzęsistka oraz upławów.
Zastosowanie zewnętrzne nagietka: roślina wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego też jest wykorzystywana w leczeniu ran,stłuczeń, owrzodzeń, odmrożeń, oparzeń, stanów zapalnych błon śluzowych jamy ustnej i pochwy, a także zapalenia spojówek oczu.

Zastosowanie nagietka w kosmetyce

Kosmetyki stworzone na bazie nagietka działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Są tak delikatne, że nadają się nawet do pielęgnacji wrażliwej i delikatnej cery. Nagietek przyspiesza gojenie uszkodzonej skóry, dlatego dodawany jest do kosmetyków regenerujących i nawilżających skórę suchą, łuszczą się oraz ze skłonnościami do zaczerwienienia i pękania. Zioło to jest również składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji suchych i zniszczonych włosów.

Zastosowanie nagietka w kuchni

W kuchni wykorzystuje się przede wszystkim kwiaty nagietka, które stosowane są jako substytut szafranu.Dodaje się je do zup, sosów oraz makaronów, natomiast młode liście  – do sałatek. Nagietek może być stosowany jako żółty barwnik do ciast, lodów, ryżu, napojów, sera i masła.
/ magazyn Zwierciadło /
Nie wiesz, jaka dziś będzie pogoda? Przyjrzyj się nagietkom. Jeśli ich kwiaty nie otworzą się do ósmej rano, weź z domu parasol!
Nagietki to słoneczne kwiaty. Wystarczy popatrzeć na ich kolory. Ale i zachowują się nietypowo. Podobnie jak słoneczniki „wypatrują” słońca, wodząc za nim główkami (zjawisko to zwane jest heliotropizmem). Dawniej trudno było znaleźć ogród – czy to na wsi, czy w mieście – w którym by nie rosły. Często przy dworach uprawiano je w warzywniku, a rwane były głównie do bukietów (a na marginesie, dziś takie zestawienie kwiatów, ziół i warzyw jest bardzo modne).
Trzy w jednym
Trzeba przyznać, że ostatnio trochę zapomnieliśmy o nagietkach, ale najwyższy czas to zmienić. I to nie tylko z powodu mody na tradycyjne ogródki, ale także ze względu na wielkie zalety tych małych kwiatów. Można powiedzieć, że nagietki to takie roślinne „trzy w jednym”: łączą w sobie piękno, odporność i użyteczność.
Jeśli chodzi o urodę, to chyba nie trzeba nikogo przekonywać – wystarczy na nie spojrzeć.
/ weranda.pl /

Źródło: https://hipokrates2012.wordpress.com/2014/03/25/nagietkowa-moc/

Komentarze

Popularne posty