11 zalet tej przyprawy obecnej na każdym stole

Czarny pieprz jest najczęściej stosowaną przyprawą. Pieprzniczka znajduje się niemal na każdym stole. Nawet w najgorszym fast-foodzie dostaniesz maleńką papierową torebeczkę zawierającą pieprz.













„Chyba zwariowałeś, że to jesz”

Ale zanim opowiem o prozdrowotnych zaletach pieprzu, dzięki którym jest tak rozpowszechniony, konieczne jest jedno wyjaśnienie. Nic z tego, co przeczytasz poniżej, nie jest prawdą, jeśli jadasz tani pieprz, w rzeczywistości denaturowany. Jeśli Twój pieprz jest już zmielony i ma więcej niż trzy miesiące, jeśli ma tylko bardzo mglisty smak kurzu, jeśli nie jest ostry, jeśli nie łaskocze Cię w nozdrza i nie powoduje kichania… nie łykaj go! Pieprz jest, i zawsze był, cennym produktem. Portugalczycy i Holendrzy toczyli bezpardonowe wojny o kontrolę nad handlem pieprzem. Dziś jeszcze oszuści próbują Ci sprzedać oszukany pieprz. A za pieprz dobrej jakości płaci się wysoką cenę.
W swojej książce Vous êtes fous d’avaler ça ! Un industriel de l’agroalimentaire dénonce (co oznacza: Chyba zwariowałeś, że to jesz! Człowiek z branży spożywczej oskarża)1, Christophe Brusset wyjaśnia, że czasem mielony pieprz
zawiera puste ziarna, zwietrzały pieprz, wytłoczyny z oliwek i inne wypełniacze.
To tłumaczyłoby, dlaczego pieprz mielony, ogólnie rzecz biorąc, kosztuje taniej za kilogram niż pieprz w ziarnach, chociaż samo mielenie generuje dodatkowe koszty.
Dobrej jakości pieprz jest okrągły, zwarty, ciężki i ma intensywny smak. Po zmieleniu zachowuje swoje właściwości przez trzy miesiące, lub dłużej – jeśli przechowuje się go w lodówce.
Używaj młynka
Dbaj o to, by samodzielnie mielić swój pieprz, unikając zbyt starych i wysuszonych ziaren.
Możesz nim posypać prawie wszystko, w tym także ser albo truskawki czy melona – dla uwydatnienia ich smaku. Obecnie produkuje się bardzo smaczne sorbety z dodatkiem pieprzu.
Pieprz konserwuje
Czarny pieprz bardzo długo był ceniony za swoje właściwości antybakteryjne. Przed erą chłodzenia, wieśniacy i kucharze stosowali go do konserwowania mięs i innych pokarmów. Także wędliny (kiełbaski z pieprzem) i ryby wędzone (dorsz atlantycki) były konserwowane pieprzem.
Pieprz zawiera bardzo dużo istotnych składników odżywczych
Pieprz jest ważnym źródłem witamin z grupy B, witaminy C i K, a także składników mineralnych: żelaza, magnezu, fosforu i potasu. Ponadto wspomaga wchłanianie roślinnych składników odżywczych. Osoby stosujące kurkuminę wiedzą, że w suplementach diety, dla poprawy wchłaniania, często występuje ona w połączeniu z piperyną.
Pieprz jest ostry, ale działa przeciwzapalnie
Pomimo swojego ostrego smaku, pieprz ma właściwości przeciwzapalne. Zawiera związek chemiczny zwany piperyną. Jak wykazało jedno z badań naukowych, wyciąg z piperyny w dużym stopniu zmniejszył dolegliwości bólowe w ciągu czterech do ośmiu dni podawania2. Uczestnicy badania stwierdzili zwłaszcza spadek stanu zapalnego w stawie skokowym.
Pieprz zawiera terpenoidy modulujące receptory bólu
Zresztą, dobrze znane są właściwości przeciwbólowe olejku pieprzowego w razie bólu zębów: rozpuszcza się go w oleju roślinnym i smaruje bolesne miejsce za pomocą patyczka do czyszczenia uszu.
Pieprz oczyszcza drogi oddechowe
Pieprz wywołuje kichanie – to dobrze znany fakt. A dokładniej – rozpuszcza śluz i flegmę, sprzyjając ich wydaleniu. Czarny pieprz pomaga w łagodzeniu objawów astmy i niedrożności dróg oddechowych. W medycynie ajurwedyjskiej (tradycyjnej medycynie hinduskiej), stosowało się go na katar i kaszel.
Pieprz wspomaga trawienie
Z tego też powodu znajduje się niemal na każdym stole. Działa na żołądek, jelito cienkie i jelito grube, co tłumaczy jego powszechność w kuchni.
Poprawia również stan Twojego mikrobiomu, sprzyjając rozwojowi bakterii probiotycznych w jelicie grubym.
Usprawnia tranzyt jelitowy oraz zapobiega kolkom, zaparciom, gazom i biegunce. Choć wielu lekarzy poradzi Ci zrezygnować z pieprzu w przypadku stanu zapalnego jelit, badania wykazują, że pieprz pomaga w łagodzeniu dolegliwości związanych z wrzodami, zwłaszcza z wrzodami żołądka.
Pieprz wzmaga inteligencję!
Pieprz chroni także mózg. Piperyna poprawia funkcje poznawcze i pamięć, stymulując procesy chemiczne w mózgu.
Wstępne badania sugerują, że pacjenci cierpiący na chorobę Alzheimera i starczą demencję mogliby skorzystać na zwiększonym spożyciu świeżego pieprzu czarnego.
Pieprz wspomaga opalanie
Zgodnie z brytyjskimi badaniami, piperyna może także pomóc w leczeniu bielactwa nabytego, depigmentacji skóry, która w pewnych obszarach odbarwia się na biało.
Wydaje się, że jedzenie pieprzu przed wystawieniem się na działanie promieni słonecznych mogłoby także pomóc w opalaniu, chroniąc jednocześnie skórę przed plamami starczymi, zmarszczkami i zwyrodnieniem plamki żółtej.
A zatem za każdym razem, kiedy przekręcasz młynek do pieprzu, na Twój talerz spada deszcz korzyści. To jest o wiele więcej niż można by sobie wyobrazić, patrząc na te skromne szare i czarne ziarna.


Zdrowia życzę, Jean-Marc Dupuis ---

Tekst pochodzi ze strony 
https://www.pocztazdrowia.pl/artykuly/11-zalet-tej-przyprawy-obecnej-na-kazdym-stole © Poczta Zdrowia sp. z o.o.


P.S.
Informacje zawarte na moim blogu są prywatnymi opiniami i poglądami. Nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np lekarza. Wszelkie rady które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Maria Krawczyk


Dietetyk-Specjalista d/s. Odżywiania i Suplementacji Doradca Wellness Lifestyle - Rozwoju osobistego - Biznesowego. tel. 534-994-453:  mkrawczyk59@gmail.com


Komentarze

Popularne posty