Kamienie nerkowe: przeraźliwe bóle!

Szanowny Czytelniku,najstraszniejszy ból dla człowieka powodują kamienie w nerkach, zwane także „kamieniami nerkowymi”.

 Lekarze mówią o „przeraźliwym i sporadycznym” bólu dla opisania tego, co przeżywa ofiara kamieni nerkowych. „Sporadyczny” oznacza występujący w nieregularnych odstępach.

Wyobraź sobie, że na skali bólu od 0 do 10, gdzie 0 oznacza brak bólu, a 10 największy wyobrażalny ból, jesteś na poziomie 10! To horror!
Niestety, schorzenie to jest obecnie bardzo częste. W ciągu ostatnich trzydziestu lat częstotliwość jego występowania znacząco wzrosła. 5 do 10% ludzi przeżywa atak kolki nerkowej w trakcie swojego życia. To ogromna liczba: wśród moich Czytelników dotknie to dziesiątków tysięcy!
W jaki sposób można mieć kamienie w nerkach? Skąd się biorą? Dlaczego sprawiają taki ból? Jak ich uniknąć i jak się ich pozbyć?
Omówię wszystko po kolei. Powiem także o naturalnym i bardzo oryginalnym sposobie wyleczenia się: należy pojechać do parku Asteriksa i przejechać się kolejką górską. Poważnie, wrócę do tego za chwilę, po krótkim wyjaśnieniu, skąd w nerkach biorą się kamienie.

W jaki sposób w nerkach tworzą się kamienie?

Nerki służą do filtrowania krwi.
Zazwyczaj odpady są mikroskopijne.
Rozpuszczają się w moczu, który spływa cienkimi kanalikami, zwanymi moczowodami, łączącymi nerki i pęcherz.
Ale zdarza się, że odpady te ulegają krystalizacji, czyli tworzą ziarenka.
Większość tych odpadów to sole mineralne. Kiedy stężenie jest zbyt duże, mogą tworzyć kryształy tak samo jak sól w wodzie. Zjawisko to ma miejsce szczególnie, kiedy pijemy zbyt mało wody.
Ziarna te mogą być bardzo drobne, ale mogą także być coraz większe. Wtedy tworzą się z nich małe kamyczki, które tamują ujście moczowodów.
I to właśnie wywołuje dolegliwości bólowe zwane „kolką nerkową” występujące po bokach.

Rozwiązanie

Małe kamyczki – po torturach, które Ci zadadzą – w końcu przepchną się do pęcherza.
Ale największe kamienie trzeba rozbijać ultradźwiękami. Czasem konieczny jest nawet zabieg chirurgicznego otwarcia nerek i bezpośredniego wydobycia kamieni.
Zabiegi te są uciążliwe i zazwyczaj następują po (lub w trakcie) potwornych ataków kolek nerkowych.
A zatem, lepiej jest zapobiegać niż leczyć, a to się dobrze składa, gdyż istnieją proste i przyjemne rozwiązania.
  • Pierwszy sposób polega na systematycznym dodawaniu kilku kropel soku z cytryny raz całego plasterka do Twojej karafki z wodą lub bezpośrednio do szklanki. To smaczne, odświeżające, ale przede wszystkim bardzo zdrowe i to nie tylko ze względu na zawartość witaminy C. Cytryna podwyższa ilość cytrynianu w moczu. Cytrynian jest jedną z substancji zapobiegających tworzeniu się kamieni1. Ponadto, pijąc wodę z cytryną, która jest smaczniejsza, zwiększysz ilość przyjmowanych płynów.
  • Napary z roślin „diuretycznych”, czyli moczopędnych. Jakiś czas temu wspominałem już o mniszku lekarskim, który ma takie właśnie działanie. Ale znane jest także zadziwiające działanie szparagów: woda z gotowania szparagów jest szczególnie skuteczna. Mając do dyspozycji mniszek lekarski, szparagi, pokrzywę, napar z naci pietruszki (zaparz 2 g naci pietruszki w 150 ml wrzącej wody i pij trzy razy dziennie) oraz nawłoć (zaparz 3 g ziół w 150 ml wrzącej wody), skorzystasz z najlepszych naturalnych diuretyków.
  • Zwiększ dzienną dawkę potasu. Najlepszym sposobem na dostarczenie sobie więcej potasu jest spożywanie większej ilości warzyw, przypraw korzennych i produktów roślinnych, w szczególności ziemniaków w mundurkach, koncentratu pomidorowego, kakao, kawy i kawy zbożowej, kminku, mielonego imbiru, pieprzu, natki pietruszki, jadalnych kasztanów, awokado, bananów i suszonych moreli. Potas zmniejsza wydzielanie wapnia (mniej wapnia przechodzi przez Twoje nerki), co ma dwojakie korzystne skutki: z jednej strony zapobiega wypłukiwaniu wapnia z kości, z drugiej zaś powstawaniu kamieni nerkowych.
  • Zauważ, że istnieje też jeden suplement diety bardzo pomocny w zapobieganiu tworzeniu się kamieni w nerkach. To cytrynian potasu, który, jak nazwa wskazuje, zawiera jednocześnie i cytrynian, i potas.
  • Zmniejsz spożycie pokarmów o wysokiej zawartości szczawianów. Większość kamieni nerkowych powstaje ze szczawianu wapnia. Szczawiany to substancje, które wiążą wapń w celu jego krystalizacji. Zmniejszysz ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych, zmniejszając spożycie pokarmów o wysokiej zawartości szczawianów: szpinaku, rabarbaru, botwiny, buraków oraz ziarna soi.

Co na silne dolegliwości bólowe?

Istnieje – czy to nie cudowne? – roślina, która ma zaskakującą właściwość łagodzenia bólu wywoływanego przez skurcze moczowodów podczas ataku kolki nerkowej.
Jest to lepiężnik różowy (Petasites hybridus). Zażywaj 7,5 do 15 mg lępieżnika 2 razy dziennie, podczas posiłków.

Medycyna chińska

W przypadkach kamieni nerkowych często zaleca się akupunkturę. Jednak naukowe dowody jej skuteczności przy tym schorzeniu są niewielkie.
Osobiście stawiam na miksturę na bazie chińskich roślin, zwaną Te Xiao Pai Shi Wan2. Trzeba stosować 6 do 8 tabletek, 3 razy dziennie.
Odwiedź lekarza medycyny chińskiej (tradycyjnej), aby przepisał Ci tę mieszankę i wskazał wiarygodne jej źródło w Twojej okolicy.

Kolejka górska

I wreszcie, jak już wspomniałem, istnieje bardzo poważne badanie na temat kolejki górskiej. Zostało niedawno opublikowane w medycznym piśmie The Journal of the American Osteopathic Association. Przejazd kolejką górską wywołuje w brzuchu ucisk, który przepycha kamienie nerkowe przez moczowody, zanim nie urosną i nie staną się przyczyną bólu. A zatem osoby, które regularnie jeżdżą kolejką górską w parkach rozrywki, mają mniej kamieni nerkowych niż inne!
Badania te prowadzili naukowcy z Uniwersytetu Michigan, w następstwie świadectw pacjentów, którzy twierdzili, że zostali uzdrowieni po przejechaniu się kolejką górską w Disney World na Florydzie3. Przypuszcza się, że osoby ćwiczące na trapezie akrobatycznym, uprawiające akrobatykę, skoki na bungee, a także kierowcy rajdowi Formuły 1 i motocykli wyścigowych mogą się spodziewać takiego samego działania!
To zachęta do tego, by dodać odrobinę szaleństwa do Twojego życia. Pobawić się w Tarzana lub w Jamesa Bonda. Bo oczywiste jest, że pozycja „rozwalony przed telewizorem” czy „wciśnięty za kierownicę samochodu” przez cały dzień nie sprzyja cyrkulacji drobinek zanieczyszczeń, które tym samym utykają w przewodach.
Według mojej wiedzy, żadne naukowe badanie nie wytłumaczyło jeszcze eksplozji kamieni nerkowych w ciągu ostatnich trzydziestu lat. A chyba już najwyższy czas, by zająć się tym tematem.
Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis
---------
Zapobieganie chorobom
Czy lekarz zaproponował Ci WSZYSTKIE rozwiązania?
Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o zapobieganie chorobom czy leczenie bólu i dolegliwości! 

Artykuł pochodzi ze strony : Poczta zdrowia

Komentarze

Popularne posty