Ból głowy - rodzaje i przyczyny.

Każdego z nas choć raz w życiu bolała głowa.
Różne są przyczyny bólu głowy. Należą do nich głównie stress, zmęczenie, hałas czy alkohol.
Ból głowy mogą mieć charakter tzw. pierwotny i wtórny.
1. Pierwotny ból głowy to taki, który nie jest wynikiem innej choroby.
2. Natomiast wtórny może być spowodowany zaburzeniami neurologicznymi, urazami, chorobami twarzy, oczu, nadciśnieniem tętniczym, truciznami, spalinami samochodowymi, zmianą pogody lub temperatury, miesiączką, zaburzeniami psychicznymi lub toczniem.
Medycyna chińska łączy ból głowy z zaburzeniami przepływu energii Qi w określonych meridianach, głównie są to: meridian żołądka, woreczka żółciowego, pęcherza moczowego oraz wątroby. Pomocna może tu być akupresura, która nie ma – w przeciwieństwie do tabletek – działań ubocznych.




https://pixabay.com/pl/photos/

 


Rodzaje bólu głowy:


Napięciowy ból głowy. To bardzo powszechny ból głowy. Ogromny wpływ na ten rodzaj bólu głowy ma stres i emocje. Odczuwamy to jako nadmierne ciśnienie w okolicy oczu oraz w okolicy czoła. Ale tak naprawdę ból może być zlokalizowany w każdej części głowy. Ból głowy może być tępy, cykliczny. Często, gdy boli nas  głowa wiele osób skarży się, że jest im  niedobrze, zwłaszcza jeśli mamy depresję lub nękają nas ciągłe niepokoje. Ten rodzaj bólu dobrze reaguje na leki przeciwbólowe, odpoczynek i zniwelowanie źródła stresu.
Często przy napięciowych bólach głowy występują nudności.


Ból głowy spowodowany alergią lub pożywieniem. Przy tym rodzaju bólu głowy, często mamy katar, łzawią nam oczy.  Alergiczne bóle głowy są sezonowe i często leczy się je lekami antyhistaminowymi. . Jeden z popularnych dodatków do pożywienia – glutaminian sodu, może powodować bóle głowy u bardzo wrażliwych ludzi. W głowie będzie Ci pulsowało, dodatkowo może wystąpić ból w klatce piersiowej, ból ramion i karku i napięcie w twarzy.
Azotyny i azotany w mięsie mogą powodować ostre bóle głowy. A jeśli zjesz swoje ulubione lody zbyt szybko, lub zbyt szybko wypijesz zimny napój (na przykład w gorący dzień lub po wysiłku fizycznym) w niedługim czasie możesz odczuć silny ból głowy. Na szczęście ból ten szybko mija, w momencie, gdy temperatury lodów i ciała się wyrównują.


 Migrenowe bóle głowy. Ten dość silny ból głowy sprawi, że osoba na niego cierpiąca będzie odczuwała pulsacyjny ból w głowie, a towarzyszyć mu będą mdłości i nierzadko wymioty. Mogą pojawić się problemy ze wzrokiem (zamazane przedmioty, 'widzenie gwiazdek', chwilowe zaćmienie, reakcje na światło-światłowstręt). Niektóre bóle migrenowe powodują również osłabienie i zesztywnienie organizmu. Tego typu ból głowy może być reakcją na jedzenie, stres, zmiany hormonalne, w wyniku wypadków, a u niektórych osób migrenowe bóle głowy są dziedziczne.
Migreny wymagają konsultacji z lekarzem.


Klasterowy ból głowy. Występuje rzadziej niż migrena lub napięciowy ból głowy. Jest to ból skumulowany wokół oczodołu i może powodować łzawienie i zaczerwienienie oczu, wyciek z nosa, opadanie powieki, pocenie twarzy. Często opisywany jest jako kłujący, czy palący. Występuje dość rzadko, ale potrafi trwać przez kilka miesięcy, co jest bardzo męczące i wykańczające. Ten rodzaj bólu częściej występuje u mężczyzn. Jest to ból cykliczny, powtarzający się i w tym przypadku  koniecznie należy zgłosić się do specjalisty.


 Ból spowodowany wypadkiem. Jeśli brałeś udział w wypadku, w którym doznałeś urazu głowy możesz zacząć odczuwać jej bóle. Ból spowodowany jest najczęściej wstrząsem mózgu, pęknięciem czaszki, krwotokiem wewnętrznym, etc. Występują też bóle spowodowane traumatycznymi przeżyciami. Są one niezwykle ciężkie do wyleczenia, ponieważ ich źródło leży w psychice.
Koniecznie należy skonsultować się z neurologiem, psychiatrą lub psychologiem.


 Ból głowy spowodowany bólem lub chorobą innej części ciała. Przyczyną mogą być: zatkane zatoki, przeziębienie, choroby wirusowe, gorączka, kaszel, wyczerpanie fizyczne, kac, przemęczenie oczu, ból mięśni kręgosłupa, ból karku, zapalenie stawów czy problemy z zębami. W każdym z tych przypadków bardzo ważnym jest, aby skonsultować się z lekarzem ponieważ trzeba zlikwidować nie tyle sam ból, co jego źródło. Jeśli na przykład musisz nosić gogle do pływania, lub często zaczesujesz gładko włosy do tyłu, lub często nosisz opaski do włosów – to też może powodować bóle głowy. Często w takich przypadkach wystarczy po prostu zdjąć gogle, opaskę czy rozpuścić włosy. Również zbyt ciasno ściskające skronie oprawki okularów mogą powodować ból głowy.



Ból głowy spowodowany guzem. Jest rzadki i jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że to może być właśnie to, niezwłocznie udaj się do lekarza. Niektóre symptomy tego typu bólu to sztywnienie członków ciała, ich osłabienie, problemy z poprawną mową (tzw. plątanie się języka), zaburzenia widzenia, zmiany osobowości lub problemy z utrzymaniem równowagi.



Tętniak. Będziesz odczuwać nagłe, piorunujące bóle głowy. Towarzyszy im zesztywnienie karku, podwójne widzenie i utraty przytomności. Niezwłocznie udaj się dolekarza



Ból spowodowany wypiciem większej ilości alkoholu, czyli po prostu kac. Ten ból jest tak prawdziwy jak prawdziwy był wypity dzień wcześniej alkohol. Jest to pulsujący ból, któremu towarzyszą nudności i nierzadko wymioty. Każdy krok jest cięższy od poprzedniego, występuje światłowstręt i ogólne zmęczenie i zniechęcenie. Pij dużo wody. Ból ustąpi, gdy organizm wydali wszystkie procenty. Niektóre narkotyki również powodują ból głowy.



Ból głowy spowodowany różnicą w wysokości nad poziomem morza. Ból ten może się pojawić, gdy jesteś na przykład w górach, gdzie występuje inne ciśnienie powietrza i zmienia się ilość tlenu. Może on wystąpić po obu stronach głowy, lub tylko po jednej.


Moja propozycja  na ból głowy .
Jeżeli jednak nie przechodzi to koniecznie udaj się do lekarza !!!
Doktor Nona poleca prosty sposób szybkiej pomocy przy stresie i niepokoju


1. Znajdź punkt Da-Lin na swojej ręce (patrz obrazek).  
Posmaruj go Kremem Dynamicznym i dobrze wymasuj w ciągu 1-2 minut.
Od razu poczujesz ulgę zmniejszając wewnętrzne napięcie psychiczne.


2. Drugi punkt Iń-Tan znajduje się w miejscu tak zwanego trzeciego oka (patrz obrazek). 
Posmaruj Kremem Dynamicznym i zrób masaż tego punktu przez 1-2 minuty.
W ciągu dnia to pomoże Ci skoncentrować się i skupić na pracy, a w nocy ułatwi zasypianie. 














Jeśli chcesz dbać o swoje zdrowie i swojej rodziny, edukować się w tematach profilaktyki zdrowia i urody, dołącz do grona profesjonalnych konsultantów firmy "Dr.Nona".
W tym temacie napisz do mnie e-maila  maria.drnona@interia.pl lub samodzielnie zarejestruj się

http://drnona.pl/card/471449/




Komentarze

Popularne posty