Rakotwórczy karagen – dodatek spożywczy – co to takiego ?
– Najnowocześniejsza technologia, na którą nie stać małych firm, jest
używana do pompowania miedzy innymi schabu – przyznaje w rozmowie z
Faktem pan Andrzej, pracownik wielkiego koncernu – Robi się to za pomocą
tak zwanego karagenu hybrydowego, czyli chemicznego żelu pompowanego
prosto do mięsa – dodaje pracownik.
Koncerny za pomocą tej technologii są w stanie zwiększyć wagę mięsa
nawet o 20 procent. Bo wiedzą dobrze, że klient zawsze kupi wizualnie
większy kawałek mięsa. Nie ma przecież pojęcia, że płaci za napompowany
ochłap! Pracownik koncernu mięsnego dodaje, że karagen hybrydowy był
przez dziesięciolecia stosowany w przemyśle, jako wypełniacz zabawek,
czy maszyn. Dopiero od kilku lat został wprowadzony jako składnik w
żywności. Sam prawdopodobnie jest obojętny dla zdrowia. Prawdopodobnie,
bo szczegółowych badań wciąż nie przeprowadzono. Ale nie ma wątpliwości,
że sztuczne zwiększanie objętości schabu, to delikatnie mówiąc
nabijanie klientów w butelkę.
– Karagen swoje właściwości zachowuje nawet po podgrzaniu. Dopiero
smażenie, albo pieczenie w wysokiej temperaturze uwalnia go na zewnątrz.
Kotlet schabowy nie smaży się, a parzy w białobrązowej pianie. Po
wyłożeniu na talerz usmażonego kotleta z karagenem, będzie z niego
wypływała woda – opisuje nasz informator. Czy możemy zabezpieczyć się
przed napompowanym schabem? Jest tylko jedno wyjście: szczegółowo
wypytać sprzedawcę o jego pochodzenie”Źródło: http://pieniadze.fakt.pl/ta-pompuje-sie-schab-zelem,artykuly,424182,1.html
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
E 407, które znajduje się w wielu produktach spożywczych według uczonych doprowadza do tego, że… możesz nabawić się nowotworu żołądka.Na śniadanie zjadasz piękną różową szynkę, serek twarogowy, następnie deser mleczny. Na obiad, do gołąbków dodajesz sos pomidorowy, ale nawet nie wiesz, że po tych produktach w przyszłości możesz dostać raka żołądka. Dlaczego? Bo w większości produktów spożywczych dostępnych na rynku znajduje się i to całkowicie legalnie tajemniczy składnik E 407, czyli karagen.
E 407 używa się do zagęszczenia w przemyśle spożywczym i dodawany jest m.in. do wędlin, konserw, mleka w proszku, lodów, śmietanki kulinarnej, dżemów, galaretek, niektórych wyrobów cukierniczych, koncentratów napojów, serków twarogowych, napoi mlecznych, czy margaryny niskotłuszczowej. Lista jest bardzo długa, a to tylko niektóre z produktów, które często zawierają karagen.
Ciężko namówić kogokolwiek do oficjalnej rozmowy na temat szkodliwości karagenu, bo jest on całkowicie legalną substancją. – Inspektorat w imieniu wojewody sprawdza czy na etykietach opakowań są wymienione dozwolone środki – wyjaśnia Jerzy Wiśniewski, Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. E 407 jest dozwolony co regulują przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia i Parlamentu Europejskiego. Dodawanie karagenu podlega ścisłej kontroli. Jednak jest pewien problem.
Zagraniczne badania potwierdzają, że E 407 jest szkodliwe
Już 10 lat temu na łamach magazynów medycznych znalazły się badania prof. Joanne Tobacman, która po przeglądzie kilkudziesięciu badań dotyczących wpływu karagenu na organizm człowieka doszła do wniosku, że powoduje m.in. zapalenia jelit, owrzodzenia, guzy, a także nowotwory. Podobnego zdania jest także Międzynarodowa Agencja Badania Raka (IARC), która uważa, że E 407 powoduje owrzodzenia i nowotwory złośliwe. Wprawdzie do produktów spożywczych stosuje się karagen natywny, czyli nieszkodliwy, ale według IARC w połączeniu z bakteriami, procesami przetwórczymi i sokiem żołądkowym jest już szkodliwy. Co ciekawe do produkcji karagenu używane są także pestycydy.
– Konsument ma prawo do wyboru i dlatego radzę, żeby patrzeć na etykiety opakowań i analizować skład produktu – radzi Jerzy Wiśniewski.
Grzegorz Anton
Źródło: http://supernowosci24.pl/rakotworczy-karagen-w-jedzeniu/
Komentarze
Prześlij komentarz