Propolis - czym jest, jakie choroby leczy i czy może zaszkodzić ?


Co to jest propolis?

Propolis, czyli kit pszczeli, to mieszanina żywicy drzew i krzewów oraz wydzielin gruczołów pszczelich. Młode pączki drzew pokryte są balsamem chroniącym je przed bakteriami, roztoczami, grzybami i owadami.
Pszczoły używają propolisu również do wypełniania wszelkich nieszczelności i otworów w ulu. Cienką warstwą propolisu pokrywane są jego wewnętrzne ścianki.
Propolis stanowi także naturalną barierę broniącą pszczoły przed inwazją drobnoustrojów.





Propolis jest bardzo złożoną substancją bogatą w biologiczne czynne związki chemiczne, jak flawonoidy, związki fenolowe, kwasy aromatyczne, estry, substancje lipidowo-woskowe, aldehydy, kumarynę, sterole, enzymy kwasy tłuszczowe, a także białka, mikroelementy i witaminy.
Propolis ma zdolność niszczenia bakterii, grzybów chorobotwórczych, wirusów i pierwotniaków.
Dlatego jest tak niesamowicie skuteczny również w przypadku naszych organizmów!



Właściwości propolisu to:
  • stanowi ochronę przed najdrobniejszymi patogenami, bakteriami, grzybami, pleśnią i innymi mikroorganizmami.
  • posiada bardzo silnie właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne, które są efektem synergistycznym zawartych w nim związków chemicznych, a tym samym ma zdolność niszczenia bakterii, grzybów chorobotwórczych, wirusów i pierwotniaków. Doskonale leczy więc wszelkie choroby zarówno bakteryjne, jak i wirusowe!
Jest to jeden z bardziej skutecznych leków naturalnych na wszelkie infekcje, niezależnie jakiego pochodzenia. Propolisem przemywamy również miejsca po ukąszeniach owadów, rany, wypryski skóry, poparzenia itd… 
Propolis wspomaga układ immunologiczny, układ oddechowy i układ sercowo-naczyniowy. Działa wręcz magicznie!
Propolis można kupić u zaprzyjaźnionego pszczelarza, w sklepie ze zdrową żywnością, w aptece lub zrobić go samemu.
Przepis na Propolis domowej roboty

W słoiczku ze szczelną nakrętką rozpuszczamy 25 g kitu pszczelego w 1/4 litra czystego spirytusu. Słoik należy dokładnie zakręcić i wstawić do lodówki na 3 tygodnie. Należy raz dziennie dobrze wstrząsnąć słoiczkiem.
Uwaga na plamy z propolisu – można je usunąć tylko czystym spirytusem!
Na chore gardło, infekcje gardła, anginę ropną i wszelkie inne cięższe choroby świetnie sprawdza się mieszanka miodu z dodatkiem propolisu, który należy dobrze wymieszać i jeść powili, ssąc kilka razy dziennie. Z dodatkiem propolisu również robi się świetne i bardzo skuteczne płyny do płukania gardła.

Uwaga!

Niektóre osoby są uczulone na produkty pszczele. W przypadku takich osób oczywiście zalecana jest ostrożność. Osoby, które cierpią na alergie, mogą sprawdzić, czy nie są uczulone, wykonując następujący test: powinny posmarować propolisem skórę na przedramieniu i jeśli po kilku godzinach nie wystąpi zaczerwienienie, mogą stosować go zewnętrznie i wewnętrznie. Należy zaczynać od małych dawek i w razie konieczności stopniowo je zwiększać.



Źródło:”Ziołowe receptury"

Komentarze

Popularne posty