Zalety jedzenia śniadań

                                "Na śniadanie piję tylko kawę" – tak mówi wiele z nas. 
 
 
A szkoda, bo jest to najważniejszy posiłek. Dzięki niemu łatwiej schudnąć, utrzymać formę i poprawić nastrój.
Niektórzy z nas wybiegają z domu w pośpiechu i nawet nie myślą o tym, żeby przekąsić coś rano. Niestety taki nawyk z czasem negatywnie odbija się na zdrowiu. Śniadania są ważne i to w każdym wieku.
W Polsce, ze względu na czas rozpoczynania pracy i szkoły, śniadania są jedzone dość wcześnie – mniej więcej od godziny 7:00 do 9:00. Oczywiście godziny te ulegają zmianie, w zależności od trybu życia, który prowadzimy.

Zalety śniadania: 🍞🍳🥒🥑🍊🍵🍽️🍌

➡️ dostarcza energii na cały dzień - jest bazą energetyczną dla pozostałych posiłków w ciągu dnia. U osób jedzących codziennie śniadanie jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia niedoboru żelaza, wapnia i witamin z grupy B.
➡️ zwiększa odporność - będąc najedzonymi (i wyspanym) jesteśmy w stanie łatwiej bronić się przed wirusami i bakteriami. Ponadto człowiek jest bardziej odporny na stres i mniej się denerwuje, np. stojąc w zatłoczonym tramwaju czy jadąc w korkach 😉
➡️ wzmacnia funkcjonowanie organizmu - lepiej pracuje nasz układ trawienny i krwionośny. W pustym żołądku wydzielany jest nadmiar kwasów żołądkowych, które niszczą śluzówkę i utrudniają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Osoby, które nie jedzą śniadania są zatem bardziej podatne na wyziębienie organizmu lub na spadek glukozy we krwi. Często też dochodzi u nich do zawrotów głowy czy zasłabnięć. W ciągu dnia osoby te są mniej efektywne i trudniej radzą sobie ze stresem.
➡️ poprawia koncentrację i pracę mózgu - w trakcie snu poziom glukozy we krwi spada, a zatem dla sprawnego funkcjonowania mózgu niezbędne jest jego podniesienie – zapewnia nam to właśnie zjedzenie śniadania. Wiele badań pokazuje, że uczniowie jedzący poranny posiłek są znacznie bardziej skupieni na lekcjach i osiągają lepsze wyniki w testach, podczas gdy dzieci głodne bywają rozkojarzone, apatyczne i nerwowe. Tak samo jest w przypadku dorosłych, więc nie warto rezygnować z śniadania.
➡️ pozwala zachować dobrą kondycję i chroni przed otyłością - śniadanie przyspiesza metabolizm, a co za tym idzie kalorie są szybciej spalane. Chroni przed uczuciem głodu w pierwszych godzinach po wstaniu z łóżka i zapobiega sytuacjom, w których rzucamy się na niezdrowe przekąski. Zmniejsza również prawdopodobieństwo niezbyt korzystnego dla naszej linii podjadania między posiłkami.

Jak jeść śniadanie

➡️ najlepiej w ciągu godziny od przebudzenia – wtedy zawarte w nim składniki dają najlepsze efekty.
➡️ tuż po wstaniu z łóżka warto wypić szklankę wody – organizm zostanie nawodniony. Polecam Wam jeszcze inną mieszankę, a mianowicie ocet jabłkowy i miód rozpuszczone w wodzie – taka mikstura przyspiesza trawienie i wspomaga odchudzanie.
➡️🥃 Przepis: 2 łyżeczki octu jabłkowego i 2 łyżeczki miodu zalać ciepłą wodą (lub wodą mineralną niegazowaną) do 3/4 objętości szklanki. Pić na czczo ok. 20 min przed śniadaniem.
➡️ jedzcie powoli, dzięki temu metabolizm będzie szybszy, i uniknie się kłopotów żołądkowych i uczucia przejedzenia.

☑️ DO ŚNIADANIA NALEŻY DOŁĄCZYĆ WARZYWO!!
(wszystkie popularne warzywa oraz kiełki, marchewka)
☑️ DO ŚNIADANIA NALEŻY SPOŻYĆ OKOŁO ŁYŻKĘ OLEJU LNIANEGO - MOŻE BYĆ W POSTACI PASTY BUDWIGOWEJ LUB WYLANY NA CHLEB, SAŁATKĘ

Propozycje śniadań:

☑️ 2 kromki chleba żytniego (na zakwasie, najlepiej z ziarnami) z masłem (minimalna ilość) + dodatki (do wyboru jeden lub więcej dodatków – na kanapki):
☑️ wędlina typu: szynka gotowana, polędwica drobiowa, mięso pieczone – samodzielnie np. schab, polędwica wołowa
☑️ twaróg chudy lub półtłusty
☑️ warzywa,
☑️ pasta jajeczna (jajka, warzywa, jogurt),
☑️ twarożek z jogurtem czysty lub z dodatkiem warzyw typu:szczypiorek, cebulką, czosnek, rzodkiewka, koperek, pietruszka, kiełki (samodzielnie wyhodowane w kiełkownicy
– szczególnie polecam lucernę, słonecznik, rzeżuchę, rzodkiewkę)
☑️ serek Turek figura,
☑️ serek wiejski lekki
☑️ serek homogenizowany do 5% tł bez cukru
☑️ jajo na twardo, na miękko, w koszulkach lub omlet
☑️ pasta rybna – ryba + twarożek + olej roślinny
☑️ pasta mięsno warzywna – zmiksowane gotowane mięso i warzywa
☑️ pasta dr Budwig (1/2 porcji)

➡️ Dodatki do chleba można łączyć i dowolnie komponować. Ważna zasada aby na chlebie znalazło się białko (twaróg/wędlina/ser/ryba) i dodatek warzywny (pomidor/ogórek/sałata/kiełki/pietruszka/szczypior itd.).
➡️ Obowiązkowym dodatkiem powinny być KIEŁKI.
➡️ Do serka można dodać pestki słonecznika, dyni, kilka rozgniecionych orzechów oraz małą łyżeczkę oleju lnianego.
➡️ Musli naturalne orzechowe (może być z orzechami, proszę unikać owoców suszonych)
–2-4 łyżki + łyżeczka siemienia lnianego niemielonego + łyżeczka otrąb pszennych + jogurt naturalny bez cukru 100 - 200ml (najlepiej jeśli będzie zawierał żywe kultury bakterii wymienione z nazwy, np. Jogurt Probiotic 0%tł.).
➡️ Do płatków można dodać, orzechy, ziarna – słonecznik, dynia, błonnik, płatki owsiane lub pszenne, otręby pszenne.
➡️ Jeśli jogurt będzie miał 0% tłuszczu należy dodać łyżeczkę oleju roślinnego zimno tłoczonego, nierafinowanego – np. olej lniany budwigowy.

ŹRÓDŁO: Ajwen - Dietetyka Kliniczna

UWAGA !!!
Jeśli chcesz dbać o zdrowie swoje i swojej rodziny, edukować się w tematach profilaktyki zdrowia i urody, oraz edukować się w tematach biznesowych, dołącz do grona profesjonalnych konsultantów firmy "Dr.Nona". Możesz też korzystać co najmniej 20% taniej z produktów na bazie Morza Martwego.
W tym temacie napisz do mnie e-maila  maria.drnona@interia.pl lub samodzielnie zarejestruj się http://drnona.pl/card/471449/


Komentarze

Popularne posty