Objawy zawału serca - pierwsza pomoc i życie po zawale.


Objawy zawału serca

Atak objawia się najczęściej poprzez pojawienie się nagłego, kłującego bólu w klatce piersiowej.
Ból może promieniować na brzuch, plecy, szyję, żuchwę, ramię i dosięgać dłoni.

 Jest on narastający i może trwać od kilku minut do kilku godzin. Czasem zanika, by po chwili znów powrócić. Poszkodowany odnosi wrażenie „ciasnoty” w klatce piersiowej.
U chorego mogą również pojawić się wymioty oraz nudności.
Występuje nieregularny puls, mogą też nastąpić duszności, podnosi się temperatura ciała. To jednak nie wszystko. Zmienia się również wygląd zewnętrzny poszkodowanego – jego skóra jest blada, chłodna, zalewają go zimne poty. Ponadto odczuwa on niepokój. Obawia się o swoje życie. Efektem zawału może być osłabienie, a nawet omdlenie.

Jak udzielić pierwszej pomocy ?

W przypadku ataku serca najważniejsze jest, by poszkodowany jak najszybciej znalazł się pod opieką lekarską.
Jeśli zaobserwujemy, że ktoś w naszym otoczeniu ma objawy charakterystyczne dla zawału mięśnia sercowego, postarajmy się jak najszybciej zadzwonić po karetkę.
W trakcie oczekiwania na pomoc medyczną, należy ułożyć chorego na plecach i lekko podwyższyć tułów, by mógł swobodnie oddychać.
Usuńmy wszystko, co uciska ciało – rozluźnijmy pasek, krawat, rozepnijmy koszulę lub biustonosz.
Przed przybyciem karetki chory może panikować. Będzie doświadczał strachu przed śmiercią.
Osoba udzielająca pomocy powinna go uspokajać i pocieszać. Nie można o tym zapominać, ponieważ lęki mogą pogorszyć stan zawałowca.
Osoba, która przeżyła już zawał, może mieć przy sobie (lub w domowej apteczce) tabletki z nitrogliceryną. Pomagają one rozszerzyć naczynia krwionośne. Pigułkę należy umieścić pod językiem chorego (tak podana działa już po 2-3 minutach). Jeśli nie mamy preparatu z nitrogliceryną, choremu można też podać aspirynę, etopirynę, polopirynę S czy acard. Tabletkę należy rozgryźć.
Leki możemy jednak podawać tylko wtedy, gdy poszkodowany jest przytomny i można się z nim skomunikować (przed zażyciem leku koniecznie zapytajmy chorego, czy nie jest uczulony na jakiś medykament).
Jeśli u chorego zauważymy zatrzymanie akcji serca, należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. Wykonujemy zewnętrzny masaż serca oraz sztuczne oddychanie (schemat 30:2).

Co potem ? 

Niestety, zawały lubią się powtarzać. Dlatego chory, który wróci ze szpitala, powinien zadbać o stan zdrowia. Wskazana jest aktywność fizyczna (ale niezbyt forsująca). Nie można zapominać o regularnych wizytach u lekarza. Bardzo ważna jest też czujność osób z najbliższego otoczenia – jeżeli chory będzie uskarżał się na ból w klatce piersiowej, nie czekajmy, ale rozpocznijmy udzielanie pierwszej pomocy.

Co możemy jeszcze zrobić w warunkach domowych ?

Życie po zawale
Zawał często oznacza diametralne zmiany w życiu osoby, która go przebyła. Trzeba dostosować się do zupełnie innej rzeczywistości – nie wolno się już przeforsowywać, kategorycznie zrezygnować z niezdrowych używek, wprowadzić zdrową dietę…Na początku to może być dla nas szok – warto więc wówczas wspomóc się naturalnymi preparatami i suplementami Dr Nona - które są bogate w niezbędne mikroelementy i witaminy:

Ravseen   – 3 kapsułki rano
Okseen    – 2 kapsułki przed snem
Goldseen – 1 kapsułka rano
Gonseen  – 0,5 litra dziennie – wypić ciepłą
Pulmoseen - po 1 kaps. 2 razy dziennie
Dakseen - po ½ płytki dziennie lub
Soupseen - 1 szklanka dziennie lub
Chocoseen - 1 szklanka dziennie
Krem Dynamiczny - na okolice serca

Jeśli chcesz dbać o zdrowie swojej rodziny, edukować się w tematach profilaktyki zdrowia i urody, dołącz do grona profesjonalnych konsultantów firmy "Dr.Nona".

W tym temacie napisz do mnie e-maila  maria.drnona@interia.pl lub samodzielnie zarejestruj się http://drnona.pl/card/471449/

Komentarze

Popularne posty